Drodzy Lubuszanie, Szanowni Goście,

zanim w sierpniu przeniesiemy się do muzycznego raju, Lubuskie zaprasza do jego przedsionka! Podobnie jak w poprzednich latach gwiazd festiwalu Muzyka w Raju – który w naszym regionie odbędzie się już po raz 20. – będzie można najpierw wysłuchać w miejscowościach, do których takie wydarzenia po prostu nie docierają. Skrzypaczka Jesenka Balic Zunic, flecista Sławomir Drózd, klawesynistka Joanna Boślak-Górniok to artyści, którzy kształcili się na prestiżowych uczelniach, rozwijali się pod okiem wielkich mistrzów, a obecnie koncertują w najważniejszych salach Polski i Europy. Tymczasem na przełomie czerwca i lipca zobaczymy ich np. w kościołach w Przytoku, Bieczu, Międzylesiu, Brodach czy w pracowni artystycznej w – znajdującej się na granicy Lubuskiego i Wielkopolski – Nądni.

To jest największa siła i wyjątkowość tego festiwalu. Muzyka wcześniej zarezerwowana dla widzów i słuchaczy w wielkich ośrodkach, pojawia się tu, po sąsiedzku, angażując lokalne społeczności, w skromniejszych murach… Ale muzyka dawna brzmi tak samo wspaniale w każdym miejscu. Bo muzyka nie zna granic, nikogo nie klasyfikuje i nie lekceważy.

Przedsionek Raju powstał, by zapowiadać i promować Muzykę w Raju. Ale dziś trudno stwierdzić, że to jedynie „młodszy brat” znanego i cenionego festiwalu. Przedsionek jest już marką samą w sobie, który mógłby w pojedynkę funkcjonować na mapie najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu.

Ten festiwal, to również okazja do promocji miejscowości, które dotychczas nie znajdowały się przy głównych trasach wybieranych przez turystów. To szansa na odkrycie urokliwych miejsc Lubuskiego i szansa na poznanie kolejnego oblicza naszego regionu: spokojnego, sielankowego, gdzie życie toczy się w stylu slow.

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego