Drodzy Lubuszanie,

już po raz 11 serdecznie zapraszam na koncerty cyklu „Przedsionek Raju”, czyli spotkania z muzyką dawną w znakomitym, wirtuozerskim wykonaniu. Nie może być inaczej, skoro za wydarzenie odpowiada Fundacja Muzyki Dawnej „Canor” z prezesem Cezarym Zychem na czele – organizator Festiwalu „Muzyka w Raju”, który rozsławia nasz region już od ponad 20 lat.

„Muzyka w Raju” jak i „Przedsionek Raju” to kulturalne wizytówki województwa lubuskiego. Udowadniają, że muzyka barokowa ma u nas naprawdę duże grono wiernych wielbicieli, którzy na „rajskie” wydarzenia są w stanie dotrzeć do nawet najmniejszych miejscowości województwa. Taka jest właśnie idea „Przedsionka Raju”, by dzieła Haendla czy Vivaldiego zawędrowały „pod strzechy” – zabrzmiały w miejscach, gdzie nigdy wcześniej nie były wykonywane. Jednocześnie koncerty wspaniale mobilizują mieszkańców lubuskich gmin, które postanowiły gościć muzyków. Ale też w wyjątkowy sposób promują nasze skarby architektury, pod których sklepieniem nareszcie mogą rozbrzmiewać skomponowane przed wiekami sonaty czy suity.

Cieszę się, że jako Samorząd Województwa Lubuskiego nadal możemy być głównym partnerem cyklu „Przedsionek Raju”. Z dumą i radością polecam Państwu majowe i czerwcowe muzyczne uczty. Zapraszam do Raju, który jest bardzo blisko… Tu, w Lubuskiem!

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego