Szanowni Państwo,
12 dni, 10 koncertów na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, 10. Przedsionek Raju.
Przez lata Przedsionek Raju był preludium (stąd przecież jego nazwa), muzycznym wstępem do fascynującej Muzyki w Raju. Dziś Przedsionek to już osobna marka, cykl koncertowy znany, uznany i wyczekiwany. A w tym roku – dodatkowo – role się odwróciły i to Przedsionek odbywa się miesiąc po Muzyce w Raju.
Nie zmienia się oczywiście charakter tego wydarzenia. To wciąż niezwykła trasa koncertowa przez historię muzyki. Trasa, która jak zwykle zawita do miejscowości, których mieszkańcy na co dzień nie mają okazji obejrzeć i posłuchać wirtuozów instrumentów, szczególnie tych dawnych. Brody, Przytok, Brzeźnica i te trochę większe: Świebodzin, Międzyrzecz czy Sulechów. To tam dźwięki skrzypiec, wiolonczeli, klawesynu czy fletów przeniosą nas kilka wieków wstecz. Na chwilę. Ale za to jak wyjątkową…
Po rocznej przerwie, kiedy Przedsionek Raju odbył się tylko w wersji online – w Lubuskiem znów pokażemy, że koncerty muzyki dawnej i kultura najwyższego poziomu nie muszą być zarezerwowane dla sal, amfiteatrów czy teatrów operowych.
Ten cykl koncertowy idealnie komponuje się z atmosferą naszego regionu: z jednej strony pięknego, naturalnego i jeszcze nie do końca odkrytego, ale z drugiej – energicznego i otwartego.
Cieszmy się chwilą podczas Przedsionka Raju i podziwiajmy Lubuskie!

Elżbieta Anna Polak
Marszałek Województwa Lubuskiego